Soutěžní sportovní disciplíny na paralympijských hrách jsou rozloženy do šesti kategorií. Alpské lyžování, které bylo do programu zařazeno hned v prvním roce konání paralympiády, je pro mnohé závodníky s tělesným postižením velkou výzvou. Slalom , který se jezdí na trati, která je nejkratší a má i brány u sebe nejblíže, je vhodný především pro ženy. Muži volí slalom obří, který čítá od třiceti do šedesáti branek. Dobrou fyzickou zdatnost rovněž vyžaduje klasický sjezd, ve kterém se náročné oblouky jezdí ve vysokých rychlostech a vyhrává ten, který jede na lyžích nejrychleji. Stejně jako závodníci v alpských kombinacích. Ty jsou, podle tělesného postižení, rozděleny do tří podkategorií. Biatlon je sportovní disciplína, u které je potřeba nejen zvládat běh na lyžích, ale vyžaduje i dobrou mušku při střelbě na terč. Závodit se dá jak ve smíšených dvojicích, tak ve štafetových týmech. Jak žen, tak mužů.
Curling je sport, který mohou hrát i vozíčkáři. Týmový paralympijský sport, u něhož cílem hráčů je dopravit co nejpřesněji hrací kameny, které jsou vyrobeny ze žuly, do vyhrazeného prostoru. Hraje se výhradně v krytých halách, aby ledová plocha byla co nejhladší. A byly tak zajištěny podmínky k co nejlepším výkonům. K čemuž slouží i koště, kterým se dosahuje nejlepší délka skluzu.
Severské lyžování se jezdí na lyžích s volnou patou – běžkách. Tento závod je rozdělen do tří skupin. Běh na lyžích, skoky na lyžích a severskou kombinaci. A důležitá je opět rychlost. Pro závodníky, postižené v dolní části těla, je oblíbenou disciplínou para hokej. Na ledovou plochu vyjíždějí proti sobě dvě družstva, která se pohybují upnuta do speciálních saní se dvěma noži místo bruslí a plastovým sedákem. Pomocí dvou krátkých hokejek, zakončenými hrotem, ovládají puk. Snowboarding je šestou disciplínou paralympiády, který se jezdí na sněhu. Soutěží v něm opět jak ženy, tak i muži. Na prkně, pevně připnutém k oběma nohám závodníka. Ať už v paralelním slalomu, U-rampě, Big airu či Slopestylu.