Ano, je opravdu na čase. Hned jak přejdou mrazy v noci je čas pustit se do přípravy zahrady. Umístěte na ni zvýšené záhony, které překvapivě zpříjemní práci kolem vaší budoucí úrody.
Zvýšené záhony si vyrobíte klidně sami. Stačí na to pár desek a hranolky dřeva na propojení rohů. Pokud se vám nechce vyrábět, či kupovat zvýšené záhony, jejich funkci úspěšně zastoupí plastové kontejnery, které se používají na stavbách. Stačí do jejich dna navrtat vrtačkou několik větších děr.
Dno pak překryjte vrstvou štěrku a teprve na ni nasýpejte hlínu, podle druhu rostlin, které chcete v kontejnerech pěstovat. Tyto kontejnery jsou vhodné také pro Kanadské borůvky. Jim dopřejte hodně rašeliny.
Zasaďte také nové keře i stromky. Rozmístěte si vše tak, aby květy rostlin svým kvetením na sebe navazovaly a vy se tak mohli těšit pohledem na stále kvetoucí zahradu. Nezapomeňte, že stromky budou postupně růst, takže je sázejte do míst, kde za pár let budou mít sami dost svobody na svůj růst, a přitom vám nebudou stínit jiná, důležitá místa.
Kdo má zahradu a děti, nebo vnuky, jistě bude chtít vytvořit nějaký dětský, herní koutek. Dnešní možnosti jsou neomezené a na trhu je dostatek jak dětských staveb, tak velkých hraček. Všechny tyto výrobky procházejí kontrolou, neměly by proto vaše děti či vnuky ohrožovat nestabilitou, nebo škodlivou povrchovou úpravou. Proto si houpačky, nebo dětské domečky se skluzavkami raději kupte a instalujte je podle přiložených návodů. Budete mít jistotu, že se třeba houpačka nepřevrhne, i kdyby na ní dítě divočilo sebevíce.
Na druhou stranu například pískoviště zvládnete postavit jistě sami. Jen si někdo okoukejte minimální rozměry. Myslete na to, že na březích pískoviště by měla být bezpečná sedací lavice, a také na to, že písek je velkým lákadlem pro kočky. Konají do něj svou potřebu. Je jedno, že vy kočku nemáte. Ono si ta zvířata nějak řeknou a budou se vám pak stahovat na vaše pískoviště ze sousedství. Proto vymyslete nějaký funkční kryt, který zároveň zamezí zalévání písku při dešti.